top of page

ההתפתחות נמשכת ולכל גיל הייחוד שלו. בגיל ארבע הילד ממשיך להתפתח ולצבור יכולות חדשות. עכשיו שהילד כבר מרגיש בטחון ביכולות הבסיסיות (דיבור, ריצה, ציור ובניה) הוא מוכן להשתמש ביכולות אלו ולפתח אותם לכיוונים חדשים.


שנה זו מאופיינת בדרך כלל באנרגטיות וחברתיות. אפילו ילדים שבדרך כלל פחות פתוחים מצליחים ליצור קשרים עם מגוון רחב של אנשים בכל גיל. לעתים קרובות הוא עומד על שלו ובאופן כללי בוחן את הגבולות.

בנוסף, בגיל זה הילד מפגין יצירתיות הפורצת החוצה וכישוריו משתכללים. ילדכם משפר את היכולות המטוריות שלו, את מגוון התנועות ואת אופי המשחק. כל אלו יחד תורמים להכנת הילד לקראת היציאה אל עולם בוגר יותר.
אז מה הם יודעים לעשות בגיל הזה? כפי שתראו, המון! 

 

התפתחות מוטורית - 
אולי תבחינו שילדכם מתעצבן כשהוא לא מצליח לכפתר כפתורים. החלקים הויזואלים והאזורים האחראיים על מוטוריקה עדינה עדיין לא מפותחים במח וילדים בגיל זה לרוב חסרים בסבלנות. תוכלו להביא הביתה משחקי בניה (לדוגמה לגו) ולתת לילד להתאמן שוב ושוב בבניה. אם הילד מאבד סבלנות, כדאי לפרק את המשחק לחלקים יותר קטנים. הקפידו לא לצחוק אם המגדל נופל או משהו נהרס במשחק ועודדו אותם בכל זמן הפעילות . ילדכם כבר מצליח לעמוד על רגל אחת (אפילו ל-10 שניות!) ולקפוץ על רגל אחת פעמיים או שלוש. הוא יודע להתגלגל ולטפס. גם מיומנויות הציור משתפרות והוא לומד להעתיק צורות גאומטריות מורכבות כמו משולש ולצייר איש עם 3-4 איברים ניתנים לזיהוי. חלק מהילדים אפילו יצליחו בשלב זה כבר לכתוב מספר אותיות. הילד מפתח עצמאות יותר – לומד להתלבש ולהתפשט בכוחות עצמו, להשתמש במזלג ובכף בשולחן האוכל ואפילו בסכין תחת השגחת ההורים. בגיל זה נפוץ שהילד כבר יודע להשתמש בשירותים ללא עזרה. עם זאת, עדיין תצטרכו להשגיח ולעזור בצחצוח השיניים שכן לילד בגיל ארבע אין מספיק קואורדינציה כדי לצחצח בצורה נכונה. 

 

התפתחות שפתית – 
ילדכם כבר זוכר חלקים מסיפורים שהוא שומע ומספר לכם סיפורים ארוכים יותר משהיה מספר בעבר.
הילד כבר יכול לבנות משפטים ארוכים בעלי חמש מילים ויותר ויודע להשתמש בפעלים בזמנים נכונים. בשלב זה, ילדכם יודע לקרוא לאנשים שהוא מכיר בשמותיהם. השם של הילד מאוד מיוחד עבורו ובגיל זה הוא כבר יכול לזהות אותיות שמרכיבות את שמו. ילדים רבים אף חושבים שהאותיות האלו שייכות אך ורק להם :). הילד מפתח יכולת מתמטית - הוא כבר יודע לספור עד עשר ויותר! הוא מכיר כמה צבעים ויודע להתאים צבע לשמו (כ-4 צבעים). ייתכן ותשימו לב שהילד כבר מתחיל להבין את מושג הזמן - דבר שיכול לעורר שאלות רבות והתעניינות בנושאים חדשים כמו לידה או מוות.

 

התפתחות חברתית ורגשית –
בגיל זה הילד מתחיל למצוא את מקומו בחברה. יהיה לו חשוב לרצות את חבריו ולהידמות להם. הילד כבר יודע לשיר, לרקוד ולשחק. כזכור, הוא כבר יותר עצמאי ויכול אפילו לבקר שכן מוכר לבדו. דבר נוסף שמאפיין מאוד את הגיל הוא תנודתיות בהתנהגות - הילד יכול להיות תובעני בנושאים מסוימים אך לשתף פעולה באופן מוחלט בדברים אחרים. מעניין לדעת שהילד כבר מבין את ההבדל בין מציאות לפנטזיה.

 

חשוב לזכור שכל ילד מתפתח בקצב אחר, כך שקשה לחזות בצורה מדויקת מתי או איך ילדכם יפתח מיומנות כזו או אחרת. אין צורך להיבהל אם ילדכם לא מתפתח בדיוק לפי המצופה אך כמובן שרצוי להתייעץ עם איש מקצוע אם לדעתכם קשה לילד יותר מילדים אחרים במיומנויות מוטוריות, חברתיות או שפתיות. כדאי לפנות לרופא הילדים אם:

 

  • הילד מתנהג בצורה אגרסיבית באופן קיצוני.

  • לא מתעניין בילדים בגילו, לא מגיב בכלל, או מגיב באופן שטחי בלבד לאנשים.

  • נראה עצוב או לא מרוצה כל הזמן.

  • לא מצליח להגיד את שמו המלא.

  • לא מצליח להשתמש בשפה בכדי לספר על חוויות היום שלו.

  • לא מצליח לשטוף ולייבש את הידיים.


עדכון אחרון פברואר 2018
כותבים - מר יהודה פרידמן BA MED, ד"ר יאיר צדקה Md Phd, מומחה ברפואת ילדים, נוירולוגיה של הילד והתפתחות הילד.
מקורות:
american academy of paediatrics
www.healthychildren.org
חוזר משרד הבריאות להערכת התפתחות לתינוקות ולפעוטות עד גיל 6 שנים

 

bottom of page