top of page

בגיל 5-6, לילדכם כבר יש תפיסה של גופו ושל העולם סביבו.

הוא כבר רואה טלויזיה ומתחיל להבין את תפיסת היופי המעוותת של ימינו. יכול להיות שלילדכם מבנה גוף מסוים שגורם לו להיות מעל המשקל הממוצע. חשוב לעודד אותו להיות פעיל גופנית בכדי לחזק את השרירים ולהיות בריא, ולא לרצות לרזות מהסיבות הלא נכונות. כמו כן, חשוב מאוד שההורים יקבלו את מבנה הגוף של הילד ויעזרו לו להרגיש בנוח עם גופו. במידה וההורים שמים דגש לא הולם על משקל בלבד, הילד עלול לפתח תפיסה לא בריאה של גופו עד כדי הפרעת אכילה. ההערכה היא שכיום  כ-70-80% מהנשים חושבות שהן שמנות, בין אם בצדק או לא. חוקרים מצביעים על קשר בין תפיסה לא בריאה של הגוף לבין מגפת השמנת היתר של ימינו. הרבה ילדים, בנים ובנות, מפתחים דכאון כשהם מבינים שהם לעולם לא ייראו כמו הדוגמניות ושחקני הקולנוע שרואים בטלויזיה. עזרו לילדיכם להבין איפה היופי האמיתי נמצא. הציעו להם מודל לחיקוי שיגרום להם להרגיש טוב עם מי שהם כדי לגדל ילדים בריאים, שמחים ומאוזנים.

אז מה צריך הילד לאכול בגיל זה?

חשוב שיהיה מגוון שכולל את כל אבות המזון (פחמימות, חלבונים ושומנים). בנוסף, חשוב להקפיד בתזונה על מספר נושאים:

סיבים תזונתיים - סיבים תזונתיים חשובים גם אצל ילדים במניעת עצירות. כמו כן, מכיוון שההעדפה למזונות מסוימים נקבעת כבר בגיל צעיר, יש להרגיל ילדים בגיל זה לאכול אוכל עשיר בסיבים תזונתיים (פירות וירקות). אצל מבוגרים, נמצא שמזונות עשירים בסיבים תזונתיים מפחית מחלות מעיים מסוימות.

חלבון - חלבון הינו קריטי לילדים בכל גיל. בשר, דג וגבינות עשירים בחלבון, כמו גם קטניות כמו עדשים, גרעינים ואפונה. צריך לזכור שבשר אדום עשיר לא רק בחלבון אלא גם בכולסטרול ושומן רב ולכן עדיף לבחור בשר דל בשומן.

שומן - שומן הוא מרכיב חשוב בכל דיאטה ואנו לא יכולים לחיות בלי שומן בכלל! עם זאת, דיאטה עשירה בשומן (בעיקר שומן רווי) יכול להיות מסוכנת ולגרום למחלות קרדיו-ווסקולריות בהמשך החיים. ההמלצות כיום הן ששומן יהווה פחות מ30% מהדיאטה היומית של ילדכם, ופחות משליש משומן זה יהיה שומן רווי.

סוכר - כדאי לנסות ולהפחית בסוכרים. אמנם יש בסוכר הרבה קלוריות, אך דיאטנים מכנים אותן ״קלוריות ריקות״ בגלל המחסור בערכים תזונתיים נוספים. ילדים לרוב אוכלים סוכרים על חשבון חלופות טובות יותר - לדוגמה, כשילד שותה שתייה מתוקה נשאר לו פחות מקום לאוכל שבאמת בריא עבורו.

מלח - מלח מוסיף טעם להרבה מזונות, אך נמצא קשר בין ריכוזים גבוהים של מלח ליתר לחץ דם באוכלוסיות מסוימות. יתר לחץ דם עלול להוביל למחלות לב ולשבץ מוחי. חשוב לדעת שמלוח הוא טעם נרכש. נסו לתת לילדיכם מזון דל במלח. הוסיפו פחות מלח בהכנת האוכל והגבילו את השימוש במלחייה בשולחן האוכל. מזון מעובד לרוב מכיל ריכוזים גבוהים של מלח - יש לקחת זאת בחשבון כשמכינים ארוחות לילדים.

חשוב לנטר את כמות האוכל שילדכם אוכל. הרבה הורים נותנים לילדים מנות שוות ערך למנות שהם בעצמם אוכלים ומעמידים את הילד בדילמה אם לאכול את הכמות שהוא רוצה או להשאיר אוכל בצלחת. ילדים פעילים לרוב יודעים לאכול את הכמות מזון שגופם צריך, אבל קשה לסמוך כל זה. אפשר לשקול את הילדים, אבל ברוב המקרים אין צורך לעקוב אחר קלוריות שהילדים מכניסים שכן הילדים מנטרים זאת בעצמם באופן טבעי. חשוב לזכור שכמות האוכל שילד מסוים אוכל יכולה להשתנות בתקופות שונות ואפילו מיום ליום בהתאם לפעילות של הילד.

עדכון אחרון מאי 2017

כותבים - מר יהודה פרידמן BA MED, ד"ר יאיר צדקה Md Phd, מומחה ברפואת ילדים, נוירולוגיה של הילד והתפתחות הילד.

מקורות:

www.healthychildren.org

bottom of page