top of page
התפתחות

התפתחות

בגילאי שלושה עד שישה חודשים ילדכם יחווה שינויים משמעותיים, החל משיפור יכולתו לתאם ולסנכרן בין חושיו הרבים, דרך העמקת ההיכרות עם גופו ועם הסביבה, וכלה בהמשך התפתחות כישוריו המוטוריים הרבים שמשתנים מיום ליום.

​​

תנועה - ראשית ידיו ממשיכות להוות אטרקציה בלתי פוסקת, רק שהפעם המשחק משתפר! תראו איך לאט לאט הוא משלב אצבעותיו, משחק עם ידיו ומקרבן לפיו, ולקראת גיל 5 חודשים אף מצרף את הרגליים לחגיגה ומשחק גם איתן. בחודשים הקרובים תיווכחו לגלות כיצד תחילה הוא יאחז בחפץ שתניחו בידו, יכול להיות שאף יעביר את החפץ מיד ליד, לאחר מכן הוא ישיט ידו לעבר חפצים שתגישו לו ולקראת גיל 6 חודשים אפילו ישיט ידיו לעבר חפצים הנמצאים במרחק שניתן להשגה, יאחז בהם ויקרב אליו. כפי שהקפדתם בחודשים הראשונים לחייו, המשיכו להשכיבו על הבטן כשהוא תחת השגחתכם ותראו כיצד הוא מרים את ראשו ובית החזה בין אם זה בעזרת הישענות על אמות ידיו ובין אם בעזרת הישענות על כפות ידיו ויישור מרפקיו. אגב, המהירים עשויים אפילו להתחיל להתיישב בכוחות עצמם לקראת גיל 6 חודשים, אך אל דאגה – באמת שאין למה למהר.

 

ראייה - בשלב זה ילדכם כבר יכול להתמקד בחפצים קטנים יותר ולהבדיל בין צבעים (בעיקר ירוק ואדום), ראייתו למרחק משתפרת וכך גם יכולתו לעקוב אחר חפצים בתנועה, לרבות תנועה במישור מעלה-מטה.

שמיעה - אתם בטח כבר שמים לב שגם אם הוא עוד לא מבין הכל, ילדכם כבר שומע לא מעט. בחודשים אלו תראו שהוא ממשיך להגיב לצלילים שנשמעים סביבו, גם אם הם מחוץ לטווח ראייתו. הוא עשוי אף לסובב את הראש בהתאמה לכיוון הגעת הקול, אך זהו לא הכרחי (הכל יגיע בזמנו, אל דאגה).

שפה - נכון, הוא עוד לא מבין הכל ויקח עוד זמן עד שהוא יוכל לספר לכם על מה הוא חושב, אבל בינתיים תוכלו לראות איך הוא מתפתח בצעדים קטנים, מדי יום ביומו. בימים אלו הוא כבר מגיב למשמע קולו ומתחיל להבין את משמעות המילה "לא", מפיק קולות ומלמולים בעצמו ומשתמש בהם על מנת להביע הנאה או חוסר שביעות רצון (כבר בגיל הזה יש לו ביקורת!). כמו כן, הוא יוכל להבדיל בין האינטונציה של קולכם כשאתם כועסים עליו או מדברים אליו ברכות.

 

בפן החברתי תוכלו לראות כיצד הוא ממשיך ליהנות ממשחקים חברתיים ומגיב לסובביו, בין אם זה באמצעות חיוכים ספונטניים, צחוק או חיקוי הבעות פנים. כמו כן, הוא יפסיק לבכות כשתפנו אליו ברכות בניסיון להרגיעו (נכון, זה לא תמיד עובד...). אט אט תראו איך הוא יגלה בסקרנות דמויות במראה, כולל את עצמו.

בפן הקוגניטיבי – מיום היוולדו ילדכם נחשף למידע רב מהסביבה ולומד מכל דבר. ככל שהוא גדל הבלש הפנימי שבו יגדל בהתאמה, הוא יתחיל למצוא חפצים שמוחבאים חלקית בסביבתו (צעצוע שמונח מתחת לשולחן למשל), הוא יחקור הכל בעזרת הידיים והפה, יתחיל להבין מהי "סיבה ותוצאה" – לדוגמא, כשהוא משחק ברעשן הוא מפיק קולות (תגלית שלעיתים תטריף את ההורה העייף) וכשהוא זורק חפץ אתם ניגשים להרימו, כך יבין שלחלק מפעולותיו עשויה להיות השפעה על הסביבה. מכירים את משחק ה"קוקו" המפורסם? משחק זה יעזור לו להבין שהעולם לא הולך לשום מקום. עד עכשיו ילדכם חשב שבכל פעם שהוא לא רואה חפץ מסוים הוא פשוט לא קיים יותר, כמו שהחזרתם משחק כלשהו לארגז המשחקים ומבחינתו הוא נעלם כלא היה. לאט לאט הוא יבין שהעולם ממשיך להתקיים גם אם הוא לא רואה אותו, שהמשחקים שאוחסנו בערב הם אותם המשחקים שהוצאתם בבוקר למחרת. תחושה זו תתחזק ככל שתשחקו במשחק ה"קוקו", כך גם כשאתם מסתירים את פניכם הוא במהרה יגלה שאתם עדיין שם.

 

תראו איך הוא גדל ומתפתח בכל יום שעובר! כמו שכבר הדגשנו בעבר, כל ילד ימצא את הקצב שלו - אין שום סיבה לדאגה אם לא הכל נעשה "לפי הספר". אולם ישנם כמה סימנים שמומלץ לשים לב אליהם ולהתייעץ עם רופא הילדים שלכם, במידה וילדכם הגיע לגיל שישה חודשים וטרם השיג את אבני הדרך הבאות:

  • משלב אצבעות ומשחק בידיים.

  • אוחז חפץ שהונח בכף ידו.

  • מושיט ידיים לחפץ ואוחז בו.

  • עוקב במבט אחר חפץ בתנועה במישור הגובה (מעלה-מטה).

  • מגיב לקולות ולצלילים, לרבות השמעת קולות בעצמו.​​

עדכון אחרון - מאי 2017

כותבים - גב' תמר סודרי BA MED, ד"ר יאיר צדקה Md Phd, מומחה ברפואת ילדים, נוירולוגיה של הילד והתפתחות הילד

מקורות:

american academy of pediatrics - healthy children
חוזר משרד הבריאות 12/2016 - הערכת התפתחות מלידה עד גיל 6 שנים

bottom of page