top of page

חגיגות יום הולדת שנה עם כל החברים והמשפחה הסתיימו, הקטנצ'יק שלכם כבר לא כל כך קטן, הוא יודע לא מעט ומי היה מאמין שלפני רגע הוא בקושי עמד? אבל יש עוד הרבה מה ללמוד...


במישור המוטורי ילדכם כבר זוחל, מתיישב עצמאית ואפילו עומד ללא בעיה. עכשיו, הגיע הזמן לעלות מדרגה והוא יתחיל ללכת בעזרת הישענות על רהיטים או על הקיר, או בעזרת החזקת ידיכם. בהמשך הוא אפילו יתחיל בצעדים ראשונים בצורה עצמאית.

 

בשלב זה ברמה הרגשית הוא ינוע הלוך ושוב בין עצמאותו המתגברת לבין היאחזות בכם ההורים. מצד אחד הוא מתחיל לעמוד וללכת באופן עצמאי (גם אם זה בעזרת הישענות על רהיטים) ומצד שני הוא עדיין לא רוצה להתרחק מכם יותר מדי.


התפתחות שפתית – אוצר המילים שלו יתפתח בהדרגה, בשלב זה הוא אומר לפחות 2-3 מילים ובכל יום שעובר הוא ילמד מילים חדשות, ימלמל ויבטא חלקי מילים שרק אתם תצליחו להבין, כמו "ננה" ל"בננה" וכדומה. תנו לו זמן לבטא את המילים ותעודדו אותו על ביטוי נכון! ככל שתקדישו אתו יותר זמן לקריאת ספרים כך הוא ילמד יותר מילים חדשות ובקרוב אף יצליח לחבר זוג מילים למשפט קצר. תוכלו להכיר לו את שמות חלקי הגוף השונים ושמות חפצים מוכרים בחדר, ולתרגל זאת באמצעות משחק (לשאול איפה נמצא האף ולבקש ממנו שיצביע עליו). עם הזמן תמצאו את עצמכם משתמשים פחות ב"דיבור תינוקות" ויותר מנהלים שיחה רגילה עם ילדכם הגדל, השתדלו להקפיד על דיבור אטי ומשפטים קצרים תוך ביטוי נכון של המילים, ללא קיצורים ילדותיים, כדי שהוא יוכל להבין וללמוד מה הדרך הנכונה לדבר. בנוסף, הוא יבין הוראות מילוליות פשוטות דוגמת: קח, תן, תביא, וביכולתכם לתרגל את זה בכל פעולה יום-יומית. על אף כל ההתקדמות שהוא עושה מיום ליום עדיין לא הכל הוא יודע לאמר, ולכן היו רגישים למחוות אחרות בעזרתן הוא מביע את רצונותיו, לדוגמה: הוא מצביע על הבקבוק בכוונה לבקש לשתות, מרים ידיים כדי שתרימו אותו וכדומה.


התפתחות קוגניטיבית – זהו הזמן לחשוף את ילדכם למגוון משחקים ברמות קושי שונות, הוא כבר ידע לבחור את המשחק שיאתגר אותו במידה הנכונה. שימו לב שחלק משמעותי מתהליך הלמידה בגיל זה הנו באמצעות חיקוי, ולכן בשונה מהשנה הראשונה לחייו בה הוא רק בחן חפצים חדשים בחודשים הקרובים הוא יתחיל לחקות פעולות שהוא רואה – לסרק את השיער, למלמל לשפופרת הטלפון וכדומה.


זמן משחק! רבים מכישורי ילדכם נרכשים בגיל זה באמצעות משחק חברתי, בין אם הרחבת אוצר המילים באמצעות היכרות עם החפצים השונים שיש בבית וחלקי הגוף שלנו, קריאת ספרים חדשים וחשיפה למשחקים מאתגרים ומעניינים. הקדישו זמן למשחקים משפחתיים משותפים, שימו לב שבמהלך הפעילות הוא יוצר עמכם קשר עין והשתדלו לאתגר אותו כל הזמן על מנת שלא ישתעמם וימשיך להתפתח.


ילדכם הינו יחיד ומיוחד, הוא ילמד ויתפתח בקצב שלו ולכן אם הוא קצת ממהר או עדיין לא התנסה בכל מה שתואר לעיל – אל דאגה!

אולם, אם הוא כבר הגיע לגיל שנה וחצי ועדיין לא השיג את אבני הדרך הבאות, מומלץ להתייעץ עם אחות טיפת החלב או רופא הילדים:


- הולך תוך היעזרות בחפצים בסביבה.

- אומר 2-3 מילים.

- מכיר לפחות חלק גוף אחד.

- מצביע על פי בקשה על חפצים מוכרים.

- מביע רצונותיו במחווה או במילים.

- יוצר קשר עין תוך כדי משחק משותף.עדכון אחרון מאי 2017
כותבים - גב' תמר סודרי BA MED, ד"ר יאיר צדקה Md Phd, מומחה ברפואת ילדים, נוירולוגיה של הילד והתפתחות הילד.

מקורות:

חוזר משרד הבריאות להתפתחות עד גיל 6 - אוקטובר

www.healthychildren.org

bottom of page