top of page

הזמן ממשיך לרוץ וילדכם כבר בן שנה וחצי! 

עכשיו כל משחק או פעולה הופכים ללימוד והפעוט שלכם אוגר כל הזמן ידע נוסף לגבי איך דברים עובדים. אם תסתכלו על ילדכם בזמן משחק, תראו שהוא מתרכז מאוד בכל דבר שהוא עושה. הוא כבר יצליח להסתמך על דברים שהוא מכיר מהעבר כדי להגיע להחלטות ולמצוא פתרונות בזמן משחק. עם זאת, הוא ייתעניין רק במשחקים מותאמים לגילו - משחקים של ילדים בני שנה ישעממו אותו, אך אם המשחק מתקדם מדי עבורו הוא עלול לסרב לשחק. ילדים בגיל זה נמשכים במיוחד למשחקי קפיץ, מתגים, כפתורים וידיות. לכם אולי יהיה קשה להבין מה ילדכם מסוגל לעשות ולא לעשות, אבל הוא לגמרי יודע. אם תתנו לו מגוון של פעילויות לבחור מהם, הוא יבחר את אלו המאתגרות אותו אבל לא את המשחקים שלגמרי מחוץ לטווח היכולת שלו.

התפתחות תנועה - בגיל שנה וחצי, ילדכם כבר אמור להצליח ללכת לבד. אם יראה מטרה בצד השני של החדר, הוא יצליח להגיע אליה בהליכה ללא עזרה. כמו כן הוא מתחיל לעלות ולרדת במדרגות עם עזרה של יד מסייעת או מעקה. בנוסף, בגיל שנה וחצי ילדכם כבר מצליח לנשק את ההורה (או את הבובה). כיווץ של שפתיים והבאתם למצב של נשיקה מצביע על שליטה בשרירי הפה.

תנועת ידיים ואצבעות -בגיל שנה וחצי, ילדכם כבר יצליח לבנות מגדל מ-3-4 קוביות ולקראת גיל שנתיים המגדל עוד יגדל לגובה. הוא אמור להשתמש בשתי הידיים בעת הבנייה (דומיננטיות של יד אחת מתפתחת בדרך כלל סביב גיל שנתיים). ילדכם כבר מאכיל את עצמו באופן עצמאי עם הידיים ובעזרת כפית. הוא יודע גם לשתות לבד מכוס - למרות שלעתים הוא עוד שופך על עצמו, ויש לקחת את זה בחשבון.

שפה - ילדכם כבר יודע מעל 10 מילים, ולקראת גיל שנתיים הוא כבר מכיר קרוב ל50 מילים או יותר ויודע לחבר שתי מילים ביחד למשפט קצר.

התפתחות חברתית ורגשית - חיקוי זה חלק גדול מתהליך הלמידה בגיל זה. במקום להרים חפצים בבית ללא משמעות, הוא כעת כבר מתחיל להבין מה תפקידם. הוא יבריש את השיער עם מברשת, יקשקש אל תוך הטלפון, יסובב את ההגה ברכב הצעצוע וידחוף את הרכב קדימה ואחורה. בהתחלה הוא ישחק במשחקים שלו לבד, אך עם הזמן הוא יהיה מוכן לצרף עוד אנשים לעולם המשחק שלו. הוא אולי ישחק עם בובה, ״יקריא״ לכם מספר או יחזיק טלפון צעצוע לאוזן שלכם. מכיוון שחיקוי הוא חלק כל כך משמעותי ממה שהוא לומד, עליכם להיזהר מאוד בהתנהגות שלכם בשלב זה. התנהגויות שלכם ודברים שאתם אומרים יכולים לחזור אליכם מפיו של ילדכם שוב ושוב כשהוא משחק ולומד. אחים גדולים הם מצרך שימושי עבור הילד בשלב הזה. פעוט מעתיק ומחקה את ההתנהגות של אחים גדולים, ואפשר להיעזר בזה בהתפתחות שלו.

במהלך התקופה הקרובה הילד יצטיין במשחקי הסתרה. אם תיקחו את הכדור או את האוכל של הילד ותשימו בכיס, הילד יזכור את זה הרבה אחרי שאתם כבר תשכחו מזה! במשחק מחבואים אתכם, הם יבינו יותר את מושג ההיפרדות מכם. בדיוק כמו שהוא מבין היכן נמצא חפץ שהוסתר גם אם הוא לא רואה אותו, כך הוא עכשיו יבין גם שאתם תמיד תחזרו אליו גם אם אתם לא נמצאים אתו במשך יום שלם. אם תראו לילד ממש לאן אתם הולכים כשאתם לא אתו - בעבודה, או בסופר- הוא יוכל לדמיין אתכם שם. זה יכול להקל על תהליך ההיפרדות ועל חרדות נטישה במידה וזה קיים.

התפתחות קוגניטיבית - ילדכם הוא הבוס - הוא יגיד לכם איזה תפקיד הוא מעוניין שתיקחו בפעילויות שלו. לפעמים הוא יביא לכם משחק כדי שתעזרו לו להפעיל אותו, או לחלופין הוא יכול לקחת לכם משחק מהיד ולנסות להתמודד אתו לבד. אחרי פעולה שהוא עושה, הוא לפעמים יעצור ויחכה למחיאות כפיים שלכם. אם תגיבו לרמזים שלו, תספקו את התמיכה והעידוד לו הוא זקוק כדי להמשיך ללמוד.

בנוסף לכך, עליכם לספק את השיפוט שאין לו. הוא עכשיו מבין איך דברים מסוימים עובדים אבל הוא עדיין לא תופס את המושג של סיבה ותוצאה והוא לא מבין איך דבר אחד משפיע על השני. לדוגמה, הוא אולי מבין שאם הוא עוזב את רכב הצעצוע שלו במורד הוא יתגלגל למטה, הוא לא מבין מה בדיוק יקרה כשהצעצוע שלו ינחת באמצע הכביש. למרות שהוא אולי מבין שהדלת נפתחת ונסגרת, הוא לא מבין שהוא צריך להיזהר שאצבעותיו לא ייתפסו שם. גם אם הוא למד את הלקח שלו פעם אחת בדרך הקשה, אל תצאו מנקודת הנחה שהוא יזכור את הלקח הזה בעתיד. סביר להניח שהוא לא מחבר את הכאב לרצף האירועים שהובילו לשם, וגם אם כן, לא בטוח שיזכור את רצף האירועים בפעם הבאה. עד שיגדל עוד קצת ויפתח עוד קצת את החושים, אתם צריכים לשמור על ערנות כדי לשמור עליו בריא ושלם.

 

כאמור לכל ילד הקצב שלו, ואין צורך לדאוג אם הילד מבצע רק חלק מהדברים. מתי כדאי לפנות לאחות טיפת חלב או לרופא הילדים? כמה דוגמאות:

 

- אם ילדכם לא הולך עד גיל 18 חודשים

- אם ילדכם הולך אך ורק על קצות האצבעות או לא מצליח לפתח צורת הליכה תקינה לאחר מספר חודשים של ניסיונות

- אין אוצר מילים מעבר ל"אבא" ו"אמא"

- הילד לא יוצר קשר עין

- הילד מעדיף לשחק עם עצמו ולא מתעניין בקשר עם האחרים

- לא יודע מה התפקיד של חפצים ביתיים (טלפון, מזלג) עד גיל 15 חודשים

- לא מצליח למלא אחר הוראות פשוטות בגיל שנתיים

- לא מצליח לדחוף צעצוע על גלגלים עד גיל שנתיים

​​

כמו כן, אם לדעתכם לילד קשה יותר מילדים אחרים במיומנויות מוטוריות, חברתיות או בשפה, תמיד כדאי לשתף את אחות טיפת החלב או את רופא הילדים!

​​

עדכון אחרון מאי 2017

כותבים - מר יהודה פרידמן BA MED, ד"ר יאיר צדקה Md Phd, מומחה ברפואת ילדים, נוירולוגיה של הילד והתפתחות הילד.

מקורות:

American Academy of Pediatrics

www.healthychildren.org

חוזר משרד הבריאות התפתחות לתינוקות  ולפעוטות עד גיל 6

bottom of page