top of page

חלפו עברו להם שנתיים וילדכם כבר בשנה השלישית לחיים!

ילדכם ממשיך לגדול ולהתפתח. אם בעבר הוא הכיר את העולם על ידי חוש הראיה השמיעה והמישוש, בגיל זה תהליך הלמידה שלו מגיע הרבה יותר מחשיבה. הוא כבר תופס שפה בצורה יותר טובה, והוא מתחיל ליצור דימויים למושגים, רעיונות ופעולות שונות. אם בעבר ילדכם היה צריך את העולם הפיזי בשביל לחשוב על פתרונות, היום הוא מתחיל לפתור בעיות בראש, על ידי ניסוי וטעייה. ככל שימשיך להתפתח קוגניטיבית, הוא יתחיל להבין מושגים מורכבים יותר. הוא יתחיל להבין את המושג של זמן (״תוכל לשחק במשחק אחרי שתסיים לאכול״), או להבין את הקשר בין חפצים (למשל, הוא יצליח לחבר בין חתיכות של פזלים פשוטים ומשחקים של חיבור צורות). הוא יתחיל לזהות את התפקיד של  המספרים - במיוחד המספר 2. ככל שיגדל, הוא יבין את המושג של סיבה ותוצאה ויגלה בכך עניין רב (לדוגמה ידליק ויכבה אורות ומוצרי חשמל אחרים).

בנוסף, אולי תבחינו שהמשחקים של ילדכם הופכים להיות יותר מורכבים. הדבר הבולט ביותר שתוכלו לשים לב אליו זה חיבור בין פעילויות שונות כדי ליצור קו מחשבה אחד. במקום לעבור באקראיות ממשחק למשחק, הוא עכשיו יכול למשל לקחת בובה ולהשכיב אותה לישון. הוא יכול ״להאכיל״ מספר בובות שלו, אחת אחרי השנייה. שכיח שילדים "משחקים בכאילו" את הדברים המוכרים להם מהיום יום - להתעורר בבוקר, לעשות אמבטיה, לאכול או אפילו לשכב לישון.

אם היה ניתן לבודד את המגבלה הקוגניטיבית העיקרית של גיל זה, זו התחושה של הילד שכל דבר שקורה בעולם הוא תוצאה ישירה של משהו שהוא בעצמו עשה. מהסיבה הזאת, קשה מאוד ללמד את הילד מושגים של מוות, מחלה או אפילו גירושים בלי שהוא ירגיש אשם בהם. חשוב לזכור את זה - אם הורים מתגרשים, או בן משפחה נעשה חולה, הילד ירגיש על כך אשם. עליכם ההורים להיות מוכנים לכך.

 

גיל שנתיים הוא לא גיל פשוט ולעיתים לא קל להסביר דברים לילד. הוא עדיין בגיל בו הדברים מופשטים ומושגים מורכבים עלולים להיות מסובכים. הוא עדיין מתבלבל בין המציאות לבין עולם הדמיון שלו. לכן עליכם ההורים לבחור את המילים שלכם בחכמה. שימוש במילים שבעיניכם מצחיקות, למשל ״אם תאכל עוד דגנים תתפוצץ״, יכול לעורר אצלו דאגה אמיתית כיוון שלא ידע שאתם צוחקים.

 

בנוסף לכל אלו, בגיל הזה אתם תראו התקדמות נוספת בהתפתחות בתחומים הבאים:

תנועה - בגיל זה, ילדכם כבר הולך לבד. פעמים רבות ייקח אתו משחק אחד או יותר בידיים, או ימשוך אחריו משחק תוך כדי הליכה. הוא מתחיל לרוץ בלי ליפול, עומד על קצות האצבעות ובועט בכדור. ילדכם כבר מסוגל לעלות ולרדת לבד מהספה ומהמיטה ללא עזרה ועליכם להיות מודעים ומוכנים לכך. בגיל שנתיים ילדכם כבר מצליח לעלות ולרדת במדרגות עם תמיכת קיר או מעקה.

שליטה בכפות הידיים והאצבעות - הילד מצליח לקשקש עם עפרון או צבע על דף. בשנה זו אתם תבחינו שהוא ישתמש ביד אחת דומיננטית יותר מבשניה. הוא מצליח לבנות מגדל של קוביות עם ארבע קוביות או יותר. כמו כן, לקראת גיל 3 ילדכם אמור כבר להצליח לחקות ציור של קווים ועיגול. זה בדיוק הגיל בו הוא מתחיל לעבור בין אחיזה של עפרון עם כל כף היד לבין אחיזה בעזרת 3 אצבעות.

שפה - הילד יודע להצביע על חפץ או תמונה כשאומרים את השם. הוא מזהה שמות של אנשים מוכרים (בני משפחה), איברים וחפצים. הוא כבר יודע להגיד מספר מילים בודדות ואפילו מספר מושגים פשוטים. הוא חוזר על מילים שהוא שומע ובעצמו מסוגל לומר משפטים קצרים של 2-4 מילים. הוא משתמש בהטיות פשוטות - יחיד/רבים, זכר/נקבה. אולי הדבר הכי גדול שתוכלו להבחין בו הוא שילדכם כבר משתמש בשפה ככלי לתקשורת עם הסביבה.

התפתחות קוגניטיבית - ילדכם כבר יכול למצוא חפצים אפילו אם הם מוחבאים מתחת לכמה שמיכות. הוא מתחיל לחלק חפצים על פי צורות וצבעים. הוא משחק הרבה ב״כאילו״ ועולם הדמיון שלו מתפתח מאוד.

התפתחות חברתית ורגשית - הילד מחקה התנהגויות של אנשים אחרים, בעיקר של מבוגרים וילדים גדולים ממנו. הוא מתחיל להבין עם הזמן שהוא שונה מאחרים. הוא מתחיל להנות יותר ויותר מחברת ילדים אחרים. הוא מפגין עצמאיות בצורה שלא ראיתם בעבר, לעתים גם על ידי התנגדות פעילה כלפיכם. לקראת אמצע השנה לעתים תבחינו באירועים של חרדת נטישה כשאתם נפרדים.

כאמור לכל ילד הקצב שלו ואין צורך לדאוג אם הילד מבצע רק חלק מהדברים. מתי כן כדאי לפנות לאחות טיפת חלב או לרופא הילדים? הנה כמה דוגמאות:

- אם ילדכם לא הולך עד גיל 18 חודשים

- אם ילדכם הולך אך ורק על קצות האצבעות או לא מצליח לפתח צורת הליכה תקינה לאחר מספר חודשים של ניסיון

- לא מכיר לפחות 15 מילים שהוא מצליח להגיד עד גיל 18 חודשים

- לא אומר משפטים עם 2 מילים

- לא יודע מה התפקיד של חפצים בשימוש ביתי(טלפון, מזלג) עד גיל 15 חודשים

- לא חוזר על מילים או מחקה פעולות פשוטות

- לא מצליח למלא אחר הוראות פשוטות בגיל שנתיים

- לא מצליח לדחוף צעצוע על גלגלים עד גיל שנתיים


 אם לדעתכם לילד קשה יותר מלילדים אחרים במיומנויות מוטוריות, חברתיות או שפתיות, תמיד כדאי לשתף את אחות טיפת החלב או את רופא הילדים.

עדכון אחרון מאי 2017

כותבים - מר יהודה פרידמן BA MED, ד"ר יאיר צדקה Md Phd, מומחה ברפואת ילדים, נוירולוגיה של הילד והתפתחות הילד.

מקורות:

www.healthychildren.org

חוזר משרד הבריאות להערכת התפתחות לתינוקות ולפעוטות עד גיל 6 שנים

bottom of page